POCO F9 Pro vs Galaxy S26: Hangisi Daha İyi?
POCO, kısa bir süre önce yeni akıllı telefonu F9 Pro’nun tanıtımını gerçekleştirdi. Şu anda Türkiye’de satın alabilen bu model, fiyat bakımından Galaxy S26’dan çok daha uygun seviyede. Bu da hâliyle gözlerin doğrudan yeni modele çevrilmesini sağlıyor.
Sorun şu ki bir akıllı telefonu değerli kılan tek unsur fiyatı değil. Özellikleri de önemli. Donanım açısından arada ne tür farklar olduğunu bilmeden bir satın alma kararı verirseniz ileride pişmanlık gibi duygular yaşamanız olası. Bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için POCO F9 Pro ve Galaxy S26 karşılaştırması üzerinden hangi modelin ne yönden diğerine göre iyi olduğunu ortaya koyacağız.
Aşağıda her iki modeli de detaylı bir şekilde inceleyebilir, sizin için en ideal olanın hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz. Böylece doğru akıllı telefon için harcama yapıp yapmadığınız konusunda da kafanızda bir soru işaretiniz olmaz. Hazırsanız gelin, bu modelleri kıyaslamaya başlayalım.
POCO F9 Pro ve Galaxy S26’nın Özellikleri Neler?
Özellik
POCO F9 Pro
Samsung Galaxy S26
Ekran Boyutu
6,59 inç
6,3 inç
Ekran Teknolojisi
AMOLED
Dynamic LTPO AMOLED 2X
Ekran Çözünürlüğü
1156 x 2510 piksel
1080 x 2340 piksel
Ekran Yenileme Hızı
185Hz
120Hz
Maksimum Ekran Parlaklığı
4500 nit
2600 nit
İşlemci
Snapdragon 8 Elite Gen 5 V Series
Exynos 2600
Arka Kamera
200 MP (f/1.7) ana kamera + 50 MP (f/2.0) telefoto kamera + 8 MP (f/2.3) ultra geniş açılı kamera
50 MP (f/1.8) ana kamera + 10 MP (f/2.4) telefoto kamera + 12 MP (f/2.2) ultra geniş açılı kamera
Arka Kamera Video
4K (30/60 FPS), 1080p (30/60/120/240/960/1920 FPS)
8K (24/30 FPS), 4K (30/60 FPS), 1080p (30/60/120/240 FPS)
Ön Kamera
32 MP (f/2.2)
12 MP (f/2.2)
Ön Kamera Video
4K (30 FPS), 1080p (30/60 FPS)
4K (30/60 FPS), 1080p (30 FPS)
Batarya Kapasitesi
6330 mAh
4300 mAh
Hızlı Şarj
100W kablolu
25W kablolu
RAM
12 GB
12 GB
Depolama
256 GB / 512 GB
256 GB / 512 GB
Resmî Başlangıç Fiyatı
69 bin 999 TL
77 bin 999 TL
POCO F9 Pro’nun mu, Galaxy S26’nın mı İşlemcisi Daha İyi?
POCO F9 Pro’da Snapdragon 8 Elite Gen 5 V Series işlemcisi bulunuyor. Galaxy S26’nın Amerika, Kanada ve Çin sürümlerinde Snapdragon 8 Elite Gen 5 kullanılsa da Türkiye’deki modelinde ise Exynos 2600 kullanılıyor. POCO’nun modeli, ortalama olarak Genshin Impact’te 59 FPS, Zenless Zone Zero’da 58 FPS, Wuthering Waves’te 56 FPS, Call of Duty Mobile’da 116 FPS sunuyor.
Samsung Galaxy S26, ortalama olarak PUBG Mobile’da 119 FPS, Genshin Impact’te 58 FPS, Zenless Zone Zero’da 59 FPS, Wuthering Waves’te 47 FPS elde etmenize olanak tanıyor. Performans açısından aralarında çok aşırı bir fark yok. Her ikisi de popüler mobil oyunlarda etkileyici performans ortaya koyuyor ama uzun süreli kullanımda güç tasarrufuna önem veriyorsanız Snapdragon işlemcili POCO F9 Pro’nun bu konuda daha avantajlı olduğunu belirtmek gerek.
Kazanan: Berabere
Ekran Konusunda POCO F9 Pro mu, Galaxy S26 mı Daha İyi?
POCO F9 Pro, 1156 x 2510 piksel çözünürlük, 185Hz yenileme hızı ve 4500 nit maksimum parlaklık sunan 6,59 inçlik AMOLED ekranla geliyor. Buna karşılık Galaxy S26’nın 1080 x 2340 piksel çözünürlük, 120Hz yenileme hızı ve 2600 nit maksimum parlaklık sunan 6,3 inçlik Dynamic LTPO AMOLED 2X ekranı var.
Günlük kullanım açısından ekran boyutu ve çözünürlük farkı çok küçük olsa da sık sık video seyredenler açısından POCO’nun modelinin bir adım daha olduğu söylenebilir. Öte yandan 185Hz yenileme hızı ile daha akıcı bir ekran deneyimi sunacaktır. Kaydırma ve animasyonlarda iki model arasındaki fark belirgin olacaktır. Diğer yandan parlaklık konusunda da POCO’nun modeli daha avantajlı.
4500 nit maksimum parlaklık sayesinde özellikle güneş altında Galaxy S26’dan çok daha iyi bir iş çıkaracaktır. Her iki model de LTPO desteğine sahip. Tüm bunları göz önünde bulunduracak olursak POCO F9 Pro’nun daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün.
Kazanan: POCO F9 Pro
POCO F9 Pro’nun mu, Galaxy S26’nın mı Kamerası Daha İyi?
POCO F9 Pro’nun arka tarafında 200 megapiksel çözünürlüğünde f/1.7 diyafram açıklığına sahip ana kamera, 50 megapiksel çözünürlüğünde f/2.0 diyafram açıklığına sahip telefoto kamera ve 8 megapiksel çözünürlüğünde f/2.3 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı kamera mevcut. 4K (30/60 FPS) ve 1080p (30/60/120/240/960/1920 FPS) video kaydı yapabiliyor.
Buna karşılık Galaxy S26, arka yüzeyinde 50 megapiksel çözünürlüğünde f/1.8 diyafram açıklığına sahip ana kamera, 10 megapiksel çözünürlüğünde f/2.4 diyafram açıklığına sahip telefoto kamera ve 12 megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı kamera ile kullanıcıları karşılıyor. Bu modelle de 8K (24/30 FPS), 4K (30/60 FPS) ve 1080p (30/60/120/240 FPS) video kaydı yapmak mümkün.
Ana kamera açısından POCO’nun modeli daha avantajlı konumda. Özellikle iyi ışıklandırma ile çok yüksek detay sunabilir. Telefoto kamerada da POCO yine bir adım önde. Bu kameranın çözünürlüğü diğerinden 5 kat daha yüksek. Ultra geniş açılı kamera bakımından ise avantajlı konumda olan Galaxy S26. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda POCO daha önde. Tabii, Galaxy S26’nın 8K çözünürlükte kayıt alabildiğini unutmamak gerek. Ayrıca ön kamerası da 4K çözünürlükte 60 FPS’e kadar kayıt yapabiliyor.
Kazanan: Fotoğraf konusunda POCO F9 Pro, video konusunda Galaxy S26
Batarya Konusunda POCO F9 Pro mu, Galaxy S26 mı Daha İyi?
Batarya konusunda avantaj POCO F9 Pro’da. Bu model 6.330 mAh batarya kapasitesi sunarken Galaxy S26 ise 4.300 mAh batarya kapasitesine sahip. Arada 2.030 mAh’lik fark bulunuyor. Öte yandan POCO’nun modeli 100W, Galaxy S26 ise 25W kablolu hızlı şarj desteği sunuyor.
Kazanan: POCO F9 Pro
POCO F9 Pro mu, Galaxy S26 mı Alınmalı?
POCO F9 Pro’nun avantajları, Galaxy S26’ya göre daha ağır basıyor. Batarya kapasitesi, hızlı şarj, yenileme hızı ve ekran parlaklığı bakımından büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca fiyat konusunda da oldukça büyük artısı bulunuyor. POCO’nun modeli 69 bin 999 TL’den başlayan fiyata satılırken Galaxy S26 ise 77 bin 999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip.
İşlemci performansı bakımından aralarında çok büyük fark olduğu söylenemez. Hatta uzun süre boyunca oyun oynayanlar için POCO modelindeki Snapdragon işlemci daha iyi verimlilik bile sunabiliyor. POCO F9 Pro, tüm bu artıları sayesinde Galaxy S26’ya göre daha mantıklı bir model olarak öne çıkıyor.
Editörün Yorumu
POCO F9 Pro ile Galaxy S26 arasında ikilemde kalsaydım benim tercihim POCO’dan yana olurdu. Bunun en büyük sebebi, daha uygun fiyata sahip olmasına rağmen birçok yönden Galaxy S26’dan çok daha iyi bir deneyim sunması. Daha yüksek yenileme hızı, dev batarya ve hızlı şarj bunlardan sadece birkaç tanesi.
Tabii, bu karar biraz da benim çok telefon kamerası kullanmamamla ilgili. Eğer gün içinde sürekli kayıt alıyorsanız Galaxy S26’nın 8K’ya kadar video kaydı sunması çok işinize yarayabilir ama POCO F9 Pro’nun da genel olarak daha yüksek çözünürlüklü kamera ile donatıldığını unutmamak gerek. Bu sayede daha çok ayrıntı yakalayarak küçük detayların net görünmesini mümkün kılacaktır. Ayrıca sonradan kırpma gibi durumlarda ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Ben ikisinden birini almadan önce bu tür detayları göz önünde bulundurmanızı öneririm.